Wczytuję dane...

Detektory

W dzisiejszych czasach coraz więcej obiektów mieszkalnych zyskuje miano inteligentnego domu, z racji pojawiających się w nim licznych technologii, sztucznej inteligencji oraz komputeryzacji. Korzystamy obecnie z rozwiązań i udogodnień, których nasi dziadkowe czy rodzice często nie brali pod uwagę. Jednym z takich rozwiązań są czujniki dymu i czadu, które nierzadko potrafią uratować życie domownikom.

Jakie systemy zabezpieczeń powinny znaleźć się w obiekcie mieszkalnym?

Przede wszystkim o przeciwdziałaniu pożarowi warto myśleć już na etapie budowy domu. W tym celu warto zadbać o zastosowanie jak największej liczby niepalnych materiałów. Mowa tutaj np. o niepalnych izolacjach, takich jak wełna skalna, która nie rozprzestrzenia ognia, dając czas na szybką ewakuację domowników. Jeśli jednak nie mieliśmy lub nie mamy wpływu na rodzaj wykorzystanych materiałów budowlanych, warto pomyśleć o różnego rodzaju detektorach.

Rozwiń opis

Czujnik czadu i dymu to niepozornych wielkości płytka, której zadaniem jest monitorowanie objawów występowania zagrożenia pożarowego. Detektor dymu to sprzęt, który pozwala wykryć źródło ognia i poinformuje nas zawczasu, zanim którykolwiek z domowników zorientuje się, że w otoczeniu pojawił się zapłon.

Z kolei detektor czadu ma za zadanie informować domowników o aktualnym poziomie tlenku węgla w otoczeniu. Wynik zmienia się zazwyczaj co kilkanaście sekund, co pozwala na szybkie wykrycie ewentualnego przekroczenia dopuszczalnego stężenia. Gdy to się stanie, od razu zostaniemy poinformowani przez czujnik alarmem. Należy mieć to na względzie, bowiem czad to tak zwany cichy zabójca, którego nie da się w żaden sposób wyczuć.

Zadbaj o ochronę i bezpieczeństwo najbliższych

Prócz klasycznego sprzętu przeciwpożarowego, warto mieć w domu czujniki i detektory dymu oraz czadu. Nie jest to ogromny wydatek, a może zapewnić spokój ducha każdego dnia. Podstawą są jednak sprawne instalacje, między innymi gazowe, grzewcze i elektryczne. Warto zatem przynajmniej raz w roku sprawdzać ich stan, by wyeliminować wady czy nieprawidłową eksploatację, mogącą przyczynić się do pożaru.

Wczesne informowanie o zagrożeniu może skutecznie uchronić nas przed uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet utratą życia. Urządzenia, takie jak czujniki i detektory dymu oraz czadu najlepiej zamontować na środku sufitu, z dala od okien i drzwi czy elementów instalacji wentylacyjnej. Dzięki temu urządzenie będzie mogło lepiej wychwycić dym czy czad z każdego miejsca w domu.

Detektor nie powinien się zatem znajdować blisko ścian, co mogłoby blokować dostęp dymu. Zaleca się, by w każdym obiekcie lub na każdej kondygnacji znalazł się przyjemniej jeden detektor lub czujnik dymu i czadu. Najlepszą ochronę zapewni montaż urządzenia w każdym z pomieszczeń.

Oprócz obiektów mieszkalnych, tego typu urządzenia wykrywające zagrożenie powinny być także instalowane w dużych obiektach komercyjnych i użyteczności publicznej, takich jak teatry, kina, obiekty noclegowe, jedno- i wielokondygnacyjne obiekty handlowe czy muzea.

Jeśli są Państwo zainteresowani kupnem takich urządzeń, a nie wiedzą Państwo na co zwrócić uwagę przy wyborze, zachęcamy do kontaktu. Zapraszamy.

Sortuj według:
Wyświetl po produktów

Prześlij nam listę materiałów do wyceny