Zawory typu VC ze sterowaniem dwupołożeniowym stosowane są do sterowania przepływem wody gorącej/chłodzącej w instalacjach grzewczych/chłodzących w domowych i małych obiektach komercyjnych.
W zależności od modelu napędu zawory mogą być sterowane regulatorami ze stykami rozwiernymi SPST lub zwierno-rozwiernymi SPDT stosowanych w termostatach pokojowych, termosta-tach zanuszeniowych i przylgowych. Zawory serii VC dzięki sinusoidalnemu skokowi napędu pozwalaja na cichą pracę i zmniejszają efekt uderzenia hydraulicznego. Napęd pobiera zasilanie tylko podczas przemieszczania się zaworu do wymaganej pozycji. Napęd można zdemontować z zaworu bez wpływu na działanie systemu. Wszystkie wersje siłowników współpracują z dowolny rodzajem zaworu serii VC. Konstrukcja tłoka zaworu zapewnia uszczelnienie niezależnie od ciśnienia różnicowego powstałego na zaworze.
Właściwości:
- Obudowa napędu wykonana z Noryl™ (94V-0)
- Napędu z kablem
- Konstrukcja odporna na wstrząsy i mechaniczne uszkodzenia
- Sterowanie prze zestyki SPDT
- Minimalny pobór mocy
- Podwójnie izolowany napęd
- Szybkie połączenie elektryczne
- Wymiana napędu nie wymaga opróżniania instalacji
Dane techniczne:
- Napięcie: 200-240 V, 50-60 Hz
- Pobór mocy: 4 VA (tylko podczas przebiegu siłownika)
- Obciążenie styków pomocniczych: 1 A dla 250 V
- Czas przebiegu: 7 sekund
Zasada działania:
Siłownik ze stykiem SPDT W momencie otrzymania sygnału zapotrzebowania na ciepło, styk NO termostatu zostaje zwarty zamykając przez przelot B i otwierając przepływ przez A. Kiedy przepływ przez A jest całkowicie otwarty mechanizm krzywkowy powoduje zwarcie styku SW1 i jednocześnie rozwarcie styku SW2.
W momencie zaniku sygnału zapotrzebowania na ciepło styk NC termostatu zostaje zwarty powodując zasilanie silnika poprzez styk SW1 i zamykanie przepływu przez przelot A. Kiedy zawór jest całkowicie zamknięty, mechanizm krzywkowy zwiera styk SW2 i jednocześnie rozwiera styk SW1. Zawór będzie oczekiwał na kolejne zapotrzebowanie na ciepło.
Przy zaniku napięcia trzpień zaworu pozostaje w pozycji jaką zajmował, gdy nastapił zanik zasilania. Po przywróceniu napięcia siłownik powróci do pozycji pracy zgodnie z zapotrzebowaniem regulatora.