Zawory typu VC ze sterowaniem dwupołożeniowym stosowane są do sterowania przepływem wody gorącej/chłodzącej w instalacjach grzewczych/chłodzących w domowych i małych obiektach komercyjnych. Zawory 3-drogowe wykorzystywane są jako zawory dzielące. Może sterować pojedynczym klima konwektorem, grzejnikiem, podgrzewaczem objętościowym lub konwektorem. W zależności od modelu napędu zawory mogą być sterowane regulatorami ze stykami rozwiernymi SPST lub zwierno-rozwiernymi SPDT stosowanych w termostatach pokojowych, termostatach zanurzeniowych i przylgowych. Zawory serii VC dzięki sinusoidalnemu skokowi napędu pozwalają na cichą pracę i zmniejszają efekt uderzenia hydraulicznego.
Konstrukcja tłoka zaworu zapewnia uszczelnienie niezależnie od ciśnienia różnicowego powstałego na zaworze.
W zaworze 3-drogowym, dzielącym przepływ może występować zarówno z AB do A lub B, jak i z A lub B do AB.
Wykonanie:
- Mosiężny korpus
- Trzpień ze stali nierdzewnej
- Wkład zaworowy Ryton™ (polyphenylene sulphide) i Noryl™ (polyphenylene oxide)
Dane techniczne:
- Medium: woda lub mieszanina z glikolem (maks. 50% zawartości glikolu), zgodnie z VDI 2035
- Temperatura pracy: 1-95 st. C
- Ciśnienie znamionowe: do 20 bar
- Ciśnienie różnicowe na zaworze: 4 bar
- Wartość Kvs: 7,7 m3/h
- Przyłącza: DN 25 1", Gwint wewnętrzny
Zasady działania:
- Wersja z zastosowaniem siłownika ze stykiem SPDT:
W momencie otrzymania sygnału zapotrzebowania na ciepło, styk NO termostatu zostaje zwarty zamykając przez przelot B i otwierając przepływ przez A. Kiedy przepływ przez A jest całkowicie otwarty mechanizm krzywkowy powoduje zwarcie styku SW1 i jednocześnie rozwarcie styku SW2. W momencie zaniku sygnału zapotrzebowania na ciepło styk NC termostatu zostaje zwarty powodując zasilanie silnika poprzez styk SW1 i zamykanie przepływu przez przelot A. Kiedy zawór jest całkowicie zamknięty, mechanizm krzywkowy zwiera styk SW2 i jednocześnie rozwiera styk SW1. Zawór będzie oczekiwał na kolejne zapotrzebowanie na ciepło.
- Wersja z zastosowaniem siłownika ze stykiem SPST:
W momencie otrzymania sygnału zapotrzebowania na ciepło styk termostatu powoduje zasilanie RLY1 oraz zwarcie styku NO na przekaźniku SW3 co prowadzi do zamknięcia przepływu przez przelot B i otwarcie przepływu przez A. Po osiągnięciu pełnego otwarcia przepływu przez A mechanizm krzywkowy zwiera styk SW1 i rozwiera SW2. Osiągnięcie żądanej temperatury powoduje rozwarcie