Wczytuję dane...

Jaki kocioł na pellet wybrać w 2024

Wzrost zainteresowania nowoczesną techniką grzewczą skutkuje pojawianiem się na rynku coraz lepszych urządzeń. To z kolei sprawia, że trudno zdecydować się na konkretny model. Zwłaszcza że firmy ciągle prześcigają się w udoskonaleniach swoich produktów. Jeśli zastanawiasz się, jaki kocioł na pellet wybrać, to przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego o najistotniejszych parametrach pieca i jak na tej podstawie dobrać sprzęt, a także na które marki warto zwrócić szczególną uwagę.

Czym jest pellet?

To specjalny opał, który powstaje poprzez sprasowanie pod wysokim ciśnieniem biomasy. Producenci decydują się wybrać w tym celu wióry, trociny i inne odpady drzewne. Tak stworzone paliwo uchodzi za czyste i przyjazne środowisku naturalnemu. Kocioł na pellet stanowi doskonałą alternatywę dla innych rodzajów urządzeń ze względu na wysoką kaloryczność oraz pozostawianie niewielkich ilości popiołów. Wystarczy dobrać opał pochodzący z zaufanej firmy, by piec szybko ogrzał cały budynek.

Budowa kotła na pellet

Sprasowane odpady drzewne najlepiej spalać w specjalnie przeznaczonym do tego sprzęcie. W przeciwnym wypadku nie osiągnie się wymaganej efektywności biopaliwa. Piec na pellet posiada bowiem rozbudowaną automatykę, która odpowiada za podanie paliwa do spalenia (urządzenie potrafi samodzielnie dobrać potrzebną dozę), dostarczanie optymalnej ilości tlenu oraz kontrolę temperatury. Użytkownik może nawet wybrać tryby pracy w kotłach z profesjonalnych firm. Ze względu na swoją konstrukcję rozwiązanie uchodzi za niezawodne i bardzo żywotne.

Zalety pieców na pellet

Prezentowane rozwiązanie wyróżnia się licznymi korzyściami, jakie wynikają z zastosowania sprasowanej biomasy. Z punktu widzenia klienta najważniejsza jest wydajność. Jeśli zdecydujesz się wybrać kocioł na pellet, możesz być pewny osiągnięcia wysokiej sprawności, co przekłada się bezpośrednio na większy komfort cieplny, a także oszczędności.

Oprócz tego piece gwarantują:

  • niską emisyjność – do powietrza przedostaje się znacznie mniej szkodliwych substancji;
  • bezpieczeństwo – dzięki montowanym przez firmy systemom przeciwpożarowym;
  • bezobsługowość – urządzenie może dobrać paliwo podajnikiem automatycznym;
  • łatwe składowanie opału – sprasowane odpady drzewne zajmują mniej miejsca niż np. węgiel.

Jak dobrać kocioł na pellet pod kątem parametrów?

Przed zakupem należy dobrze przyjrzeć się produktowi. Jest on opisywany różnymi parametrami, a kilka z nich ma szczególne znaczenie. A więc jak dobrać kocioł na pellet pod tym kątem? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego moc. Od niej zależy, czy urządzenie jest w stanie ogrzać cały budynek. Około 10-12 kW wystarczy, by zapewnić komfort cieplny na powierzchni do 150 m².

Oprócz tego warto wybrać piec o wysokiej efektywności energetycznej. Uznane firmy oferują sprzęt spełniający wymagania najwyższej, 5. klasy w zakresie sprawności cieplnej (wg normy PN-EN 303-5:2012). To przekłada się na oszczędności i szybsze osiąganie optymalnej temperatury.

Jakiej firmy piec na pellet wybrać?

Na rynku znajduje się wielu producentów, którzy konkurują między sobą nie tylko jakością, ale też różnymi systemami ogrzewania. Piec na pellet jakiej firmy wybrać? Kilka z nich zyskało duże uznanie wśród właścicieli domów ze względu na nowoczesne technologie w połączeniu z dobrymi cenami. Są to przede wszystkim Defro, Stalmark i Sas. Warto zauważyć, że to polskie przedsiębiorstwa, które doskonale znają lokalny rynek kotłów, co pozwala im dobrać rozwiązania idealnie odpowiadające na zapotrzebowanie klientów.

Jaki kocioł na pellet wybrać?

Skoro już wiesz, które parametry są najważniejsze i które marki pozytywnie wyróżniają się na tle konkurencji, to możesz się teraz przyjrzeć konkretnym modelom znajdującym się obecnie w sprzedaży. Jaki piec na pellet wybrać? Poniższe podpowiedzi pomogą ci dobrać kocioł dostosowany do twoich wymagań. To jednak tylko propozycje. Prezentowane firmy mają znacznie szerszą ofertę, która obejmuje te same urządzenia z odmienną mocą czy wyposażeniem.

Kocioł na pellet Stalmark Eko Silver II 10 kW

To udoskonalone w porównaniu do swojej pierwszej wersji urządzenie. Piec dysponuje inteligentnym sterownikiem firmy Tech ST-978, który zapewnia m.in. sterowanie pogodowe czy tygodniowe. Ponadto pozwala wybrać tryby pracy. Można też dobrać do niego moduły odpowiadające za programowanie urządzeniem mobilnym. Kocioł na pellet Eko Silver II 10 kW wyróżnia się więc bardzo prostą obsługą, a przy tym zapewnia ogrzewanie dla domów do 125 m².

Piec na pellet SAS Bio Compact 12 kW

Idealne rozwiązanie dla domów o powierzchni do 150 m² ze względu na swoje wymiary. Istnieje możliwość zamontowania go w niewielkich kotłowniach. Co więcej, dysponuje opatentowanym, samoczyszczącym palnikiem, co pozwala łatwiej wybrać popiół. Piec na pellet firmy Sas posiada też liczne systemy bezpieczeństwa, a jego sprawność sięga 91,1-91,8%. Wystarczy dobrać do kotła odpowiedni opał, by szybko cieszyć się komfortem cieplnym we własnym domu.

Kocioł na pellet Defro Gamma 25 kW

Jedno z najmocniejszych urządzeń na rynku. Dzięki wysokiej mocy (25 kW) i sprawności (91,7-94,2%) z łatwością ogrzeje domy o powierzchni do 310 m². Kocioł na pellet firmy Defro dobrze więc sprawdza się nawet przy sprasowanych odpadach rzewnych niskiej jakości. Można do niego dobrać sterownik główny online, co upraszcza obsługę. Podobnie jak niektóre prezentowane piece, ten również posiada automatyczny system czyszczenia wymiennika ciepła. Na dodatek obsługuje aż 4 pompy (c.o., c.w.u., zaworu oraz dodatkową) przy zaledwie jednym zaworze sterującym.

Profesjonalne kotły na pellet

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości na temat tego, który produkt spełni twoje wymagania. W naszej ofercie znajdziesz wymienione już piece, a także wiele innych modeli o zróżnicowanych parametrach, które możesz dobrać do potrzeb. A jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki wybrać kocioł na pellet, to skontaktuj się ze specjalistami firmy Foxhurt telefonicznie lub mailowo. Podczas rozmowy doradzą najkorzystniejsze rozwiązania i odpowiedzą na każde pytanie dotyczące asortymentu.

Prześlij nam listę materiałów do wyceny