Wczytuję dane...

Jaki kocioł zgazowujący drewno z buforem wybrać w 2024?

Tradycyjne technologie grzewcze nie spełniają już oczekiwań ich użytkowników, a ponadto nie są w stanie sprostać coraz wyższym wymaganiom w kwestii ochrony środowiska. Nic więc dziwnego, że właściciele domów decydują się wybrać nowocześniejsze rozwiązania – zwłaszcza piece pirolityczne. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jaki kocioł zgazowujący drewno sprawdzi się najlepiej, czy będziesz potrzebować do niego bufora i co wyróżnia ten sprzęt.

Czym jest piec zgazowujący drewno?

To urządzenie, które na czysto spala kawałki sezonowanego drzewa, by wytworzyć ciepło. Tym, co je odróżnia od alternatywnych rozwiązań, jest specjalna, uboga w tlen komora. Dzięki temu piec pirolityczny cechuje się znacznie wyższą wydajnością. Do tego dochodzi podwyższony poziom bezpieczeństwa, ponieważ kocioł zgazowujący drewno zapobiega wytwarzaniu się kreozotu. Można też wybrać do niego pasujący bufor, by magazynować wodę grzewczą dla całego domu.

Na czym polega zgazowanie drewna?

Wyróżnikiem opisywanego tutaj sprzętu jest sam proces spalania. Polega on na termicznym przekształcaniu biomasy w palny gaz drzewny, nazywany holzgasem. Następnie zostaje on spalony w celu uzyskania ciepła służącego do ogrzewania domu lub wody użytkowej.

Proces wytwarzania gazu w piecu zgazowującym drewno osiąga bardzo wysoką efektywność, ale do jego utrzymania niezbędne jest stałe utrzymanie wysokiej temperatury w kotle oraz instalacji wodnej, co prowadzi czasem do przegrzewania się pomieszczeń. Wystarczy wybrać zbiornik z buforem, by uniknąć tego problemu.

Jak palić w kotle zgazowującym drewno?

Do generowania energii cieplnej niezbędny jest odpowiedni opał. Jaki materiał potrzebuje piec zgazowujący drewno? Najlepiej wybrać pokawałkowane drzewo liściaste o wilgotności nieprzekraczającej 20%. Wkłada się je do umieszczonej na górze komory załadunkowej, gdzie automatycznie dochodzi do dosuszania i odgazowywania. Następnie wybiera się jeden z dostępnych na panelu sterowania programów.

Warto dodać, że kocioł pirolityczny z buforem nie wymaga komina, więc jego obsługa i konserwacja jest dużo prostsza w porównaniu do np. kominka.

Zalety kotła zgazowującego drewno

Największym atutem tych urządzeń jest wydajność. Piec zgazowujący drewno wykorzystuje zasoby w całości, a proces spalania pozwala szybko osiągnąć wymaganą temperaturę. A jeśli podłączy się do niego bufor, można z łatwością utrzymać komfortową atmosferę w domu, włącznie z ciepłą wodą użytkową. To z kolei przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania.

Istotne jest także bezpieczeństwo. Kotły pirolityczne generują czystszy gaz, a pozostałości spalania dużo łatwiej wybrać z komory niż w przypadku kominka lub starych urządzeń na węgiel. Co więcej, biomasa uchodzi za ekologiczne źródło energii, więc przyczynia się do ochrony środowiska.

Piec zgazowujący drewno z buforem czy bez?

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje produktów. Piec zgazowujący drewno z buforem jest popularny ze względu na zwiększone możliwości kontrolowania przepływu ciepła, co pozwala łatwiej utrzymywać wymaganą temperaturę. Ponadto oddala ryzyko przegrzewania się pomieszczeń i zapewnia stały dostęp do ciepłej wody użytkowej. Zbiornik buforowy nie jest jednak wymagany. Można wybrać kotły bez tego dodatku, lecz ich użytkowanie bez zasobnika wiąże się to z utratą gwarancji.

Jaki piec zgazowujący drewno wybrać?

Skoro już wiesz, jak są skonstruowane prezentowane urządzenia i jakie mają zalety, warto przyjrzeć się rynkowej ofercie. Istnieje wiele modeli o zróżnicowanych parametrach, zwłaszcza pod kątem mocy i rodzaju spalanej biomasy. Najlepiej wybrać piece zgazowujące drewno spełniające wymagania najwyższej, 5. klasy (opcjonalnie z buforem). Gwarantuje ona wysoką sprawność oraz dużo niższą emisję spalin. Jest więc rozwiązaniem przyjaznym zarówno dla portfela, jak i środowiska naturalnego. Poniżej przedstawiamy najciekawsze kotły pirolityczne znajdujące się obecnie w sprzedaży.

Kocioł zgazowujący drewno Sas Varmo Plus 10 kW

To urządzenie pochodzące od uznanego w branży kotlarskiej polskiego producenta Sas. Ze względu na stosunkowo niewielką moc pieca warto go wybrać mniejszych domów (80-120 m²) lub budynków z bardzo dobrą izolacją termiczną. Kocioł zgazowujący drewno Sas Varmo Plus 10 kW jest wyposażony w liczne udogodnienia, takie jak miarkownik, kolano, panele i palnik ceramiczny, a także wiele innych akcesoriów. Istnieje też możliwość dokupienia do niego bufora. Dzięki temu wyróżnia się prostszą obsługą oraz uzyskuje wysoką sprawność.

Kocioł zgazowujący drewno z buforem Sas Varmo Plus 25 kW

To komplet przygotowany z myślą o klientach, którzy potrzebują najlepszych rozwiązań w dziedzinie technologii grzewczej. Piec zgazowujący drewno z buforem Sas Varmo Plus 25 kW jest najmocniejszym urządzeniem od tego producenta. Z łatwością poradzi sobie z ogrzewaniem budynków o powierzchni do 250 m². Z kolei zbiornik buforowy pozwala wybrać najoptymalniejsze miejsce w kotłowni na montaż kotła, ponieważ posiada 90-stopniowe mufy przyłączeniowe. Jego pojemność rzeczywista wynosi 885 l (w wersji niskiej) lub 1000 l.

Kocioł zgazowujący drewno Ekowood 37 kW

Warto też zwrócić uwagę na konkurencyjny sprzęt. Kocioł zgazowujący drewno Ekowood marki Stalmart to jedno z najmocniejszych rozwiązań na rynku. Można go wybrać do obiektów o powierzchni sięgającej nawet 460 m². Wymaga przy tym znacznie większego bufora, bo przynajmniej 1950-litrowego. Piec jest przystosowany do spalania biomasy 5. klasy o wilgotności w zakresie 12-20%. Cechuje się dużą komorą paleniska i posiada wiele akcesoriów ułatwiających jego obsługę, jak np. drzwiczki do montażu z obu stron czy sterowniki do obsługi pomp c.o. i c.w.u.

Profesjonalne piece z buforem zgazowujące drewno

Wszystkie wymienione w tym artykule urządzenia – i wiele innych! – znajdziesz w naszym asortymencie. Zadbaliśmy o to, byś mógł dobrać idealny dla swoich potrzeb piec zgazowujący drewno. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki wybrać model, to skontaktuj się z naszymi przedstawicielami drogą telefoniczną lub mailową. Podczas rozmowy podpowiedzą na każde pytanie, a także doradzą, który bufor będzie najlepiej pasować do wybranego modelu kotła.

Prześlij nam listę materiałów do wyceny